czwartek, 9 września 2010

Ryougi Shiki nie jedną ma twarz...

Napisał do mnie jeden z moich czytelników:

"Nie znamy się co prawda, ale jestem jednym z cichych czytelników Mikan Boxa... ...Też kolekcjonuję figurki, choć moja kolekcja jest bardzo uboga, a co za tym idzie i wiedza. Dlatego chciałbym się Ciebie spytać o jedną rzecz, a mianowicie o figurkę Ryougi Shiki. Kupiłem ją co prawda w Yatta.pl, który jest na Twojej czarnej liście, ale to ze względu na podróbki prawda? Moja figurka na pewno jest oryginałem, ale jest dość niskiej jakości. Na tych kilku zdjęciach starałem się pokazać najgorsze. Czy taki rozstrzał jakości pomiędzy najlepiej a najgorzej wykonaną figurką dopuszczoną do sprzedaży jest faktycznie możliwy czy to zwykła wada produkcyjna? A poza tym, czy mogę ją sam naprawić np spiłować zgrzewy i uplastycznić ją jakoś tak, aby wyprostować jej postawę (to nienaturalne pochylenie do przodu), czy lepiej tego nie probować, bo zniszczy się figurkę?"

Moja odpowiedź była następująca:

"...Jeśli chodzi o produkcję figurek, to każda figurka przechodzi quality check. Z jednej formy zawsze wychodzą im te same figurki. To znaczy, jeżeli jedna figurka oryginalna ma jakieś wady w odlewie, to wszystkie te figurki będą miały identyczne błędy. Różnice mogą być tylko w malowaniu. Ale nie w Good Smile Company. Good Smile nie dopuściłby żadnej wady produkcyjnej, a na pewno nie aż takiej do sprzedaży. To się zdarza wyłącznie w Kotobukiyi i
tylko z drobnymi mazami odbitej farby, których łatwo da się pozbyć. Teraz jeśli chodzi o naprawianie. Jeżeli cokolwiek spróbujesz spiłować, to tylko bardziej zepsujesz figurkę. PVC w środku jest jaśniejsze i przy próbie piłowania zrobi się matowe. Musiałbyś znaleźć odpowiednią farbę. Co do pozy, to nie wiem co ją spowodowało. Jeśli figurka była na początku w porządku, a potem się odkształciła, to możesz ją postawić w bardzo ciepłej (ale nie wrzącej) wodzie na jakieś 15 minut, a potem włożyć do oryginalnego pudełka i zostawić na jakiś czas. To powinno dać odpocząć tworzywu. PVC stanie się elastyczne, a potem dostosuje kształt. Nigdy tego nie robiłem, ale czytałem o udanych próbach..."

Przy dalszej wymianie korespondencji dowiedziałem się, że pozę "na Małysza" figurka Shiki miała od początku. Poprosiłem też mojego czytelnika o nadesłanie większej ilości zdjęć i pozwolenie na zrobienie foto porównania.

Poniżej zamieszczam zdjęcia porównawcze Rasta, oraz moje, robione w namiocie bezcieniowym z czarnym tłem (dla uwydatnienia szczegółów). Pozwolę sobie ich nie komentować pozostawiając to waszej ocenie.


Zdjęcia na białym tle: Rast
Zdjęcia na czarnym tle: MikeGold (jedyna użyta edycja to przycinanie)
Cena figurki Rasta: 170zł
Cena Good Smile Company (w dacie wydania): 233zł (6500Y)
Aktualna cena oryginału na ebayu: 800zł
Cena bootlega na ebayu: około 50zł

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jesli kupione na Yatta to na 100$ szajs. Tam tylko podroby sa na ktore raz sie nacialem gdy bylem jeszcze nieswiadomy zagrozen. Jesli chodzi o wyginanie sie figurek to calkiem normalna sprawa, kazda z czasem sie moze wygiac, tyle, ze jesli ta od razu taka przyszla to znak ze jakos materialu z ktorego zostala zrobiona pozostawia wiele do zyczenia. Troche droga ta podroba, ja bym od razu reklamacje skladal i nigdy wiecej na strone tego parszywego sklepu nie wchodzil

Figurkowo.com pisze...

Dzięki za to wartościowe porównanie - wszystko podane jak na tacy!


Mikanbox jest blogiem prywatnym, na którym autor wyraża wyłącznie swoje prywatne opinie. Wszelkie opinie wyrażone w komentarzach należą do osób, które je wyraziły i autor bloga nie bierze za nie żadnej odpowiedzialności.