poniedziałek, 5 kwietnia 2010

Mały Słownik Figurkowy

Coraz częściej prosicie mnie o mały słownik figurkowy. Co znaczy nendoroid, czy może figma? Uznałem, że w końcu muszę napisać coś więcej na ten temat. Od razu pragnę zastrzec, że jest to temat rzeka i prawdopodobnie (a nawet na pewno) nie obejmę go w całości.1 - Blind Box
2,3 - Gashapon

4,5 - Nendoroid

6 - Petit Nendoroid

7,8 - Figurka w skali 1/8
9 - Figurka w skali 1/7

10 - Figurka w skali 1/6Zacznijmy od naszych najmniejszych.

Gashapon


Są to figurki sprzedawane w ulicznych maszynach o tej samej nazwie. Gasha jest dźwiękiem pokrętła maszyny, a pon dźwiękiem spadającej w niej kapsuły. Te małe figurki często dość szczegółowo odwzorowane i wykonane z PVC można kupić w Japonii w cenie około 100-500 Jenów. Po wrzuceniu monety i przekręceniu sporej wielkości pokrętła dostaje się losowo wybraną figurkę (zamkniętą w kapsule) z zestawu najczęściej pięciu w tym jednej unikatowej. W wielu miejscach można kupić skompletowane już zestawy gashaponów oszczędzając sobie frustracji związanej z losowaniem powtórek. Gashapony mają średnio około 11 cm wysokości, mogą być składane, chociaż nie koniecznie. Szczegółowość jest na wysokim poziomie jak na tak małe figurki, jednak nie jest nawet zbliżona do normalnych wydań w skali 1/8+.

Podtypem gashaponów jest tak zwany Blind-box. Figurki te sprzedawane są w zaklejonych pudełkach, nie koniecznie z maszyny. Znowu występuje element losowości. Złożoność blind-boxów jest identyczna z gashaponami.

***

Nendoroid


Nendoroid (nazwa zastrzeżona dla Good Smile Company), jest to ciągle rosnąca seria figurek SD z wymiennymi częściami. Figurki Nendoroid charakteryzują się olbrzymimi głowami i malutkimi korpusami, sporym zestawem wymiennych części, które są kompatybilne z innymi figurkami tej serii oraz tragicznym montowaniem na podstawce, które potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszego człowieka. Mimo że są wysokości przeciętnego gashapona, każdy ich szczegół jest bardzo dobrze dopracowany. Są to jedne z najczęściej i najgorzej podrabianych figurek na rynku.

***

Petit Nendoroid


Przy zachowaniu cech swojego starszego brata, jest o wiele mniejszy (około 6cm wysokości). Tak samo jak i Nendoroid posiada wymienne części, chociaż już nie w takich ilościach jak Nendoroid. Charakterystyczną różnicą pomiędzy Nendoroidem i Petit Nendoroidem jest fakt, że głowa postaci jest o wiele bardziej proporcjonalna względem tułowia. Petit Nendoroidy najczęściej dodawane są jako bonus do limitowanych edycji gier, chociaż można je też kupić w blind-boxach.

***

Figurka 1/8+
Jest to najpopularniejszy typ figurek. Wykonane z PVC, ColdCastu, Resinu, przedstawiają postaci z anime i mang. Takie figurki najczęściej można zobaczyć na Mikanboxie. Najpopularniejsza skala to 1/8 oraz 1/7.

***

Garage Kit

Zdjęcie nie jest mojego autorstwa. Znalezione na google images.

Są to figurki najczęściej wykonane z Resinu. Są niepomalowane. W dobrych rękach mają one ogromny potencjał, w złych będą tylko niemiłym wspomnieniem. Figurkę typu Garage kit, należy oszlifować, dopasować części, wymoczyć, zamontować drutowanie, pokryć podkładem, pomalować, połączyć i skleić. Cały proces zależnie od złożoności figurki może trwać miesiącami. Jeśli to was nie zniechęciło, to być może Garage kit'y są właśnie dla was.

***

Figma

Zdjęcie ze strony GoodSmile Company

Figmy są figurkami produkowanymi przez Max Factory i rozprowadzanymi przez Good Smile Company. Podporządkowane są skali, tak samo jak i zwykłe figurki, jednak różnią się od nich tym, że posiadają ruchome kończyny i spory zestaw akcesoriów/części wymiennych. Są bardzo szczegółowo wykonane, chociaż wielu ludzi (w tym i mnie) odstraszają ich przeguby kulkowe, które są bardzo widoczne. Mobilność za cenę wyglądu. Dla tych, którzy lubią bawić się w ustawianie figurek jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Cenowo wypadają one o wiele taniej niż zwykłe figurki. Należy też ostrzec, że są bardzo delikatne i jak wszystkie opisywane w tym artykule figurki nie nadają się dla małych dzieci.

***

Revoltech

Zdjęcie ze strony Kaiyodo

Jest to nazwa figurek produkowanych przez Kaiyodo. Pochodzi ona od "Revolver Technology", co oznacza tyle, że figurki te posiadają łączenia między częściami, przeskakujące o pewien zakres. Pozwala to na ich stabilne ustawianie w bardzo dynamicznych pozach. Grupa Revoltechów dzieli się na roboty, roboty fikcyjne, postaci oraz stworzenia. Jeśli mam być szczery, to osobiście najczęściej widuję Revoltechy z tej drugiej podgrupy. Nie jestem ich fanem, ale maniaków Gundam'a, czy Evy jest wśród nas naprawdę wielu.

***

Dollfie

Źródło: Danny Choo.
Nawet nie wiecie jak trudno mi było znaleźć jakąś nieodrażającą dollfie...


Pisząc o Dollfie zagłębiam się w zupełnie niezbadane przeze mnie rejony tego hobby. Podążając za Wiki, Dollfie, jest to marka japońskich lalek o łączeniach kulkowych produkowana przez Volks. Pochodzi ona od doll (czyli lalka) i figure (czyli figurka). Dollfie oryginalnie stworzona jest z poliuretanowego resinu, który przypomina w dotyku i twardości porcelanę. Dollfie ma rozmiar około 60cm, wzorowana jest na anime lub realnych modelach i jest anatomicznie poprawna. Części Dollfie połączone są w środku grubym elastycznym sznurkiem. Określenie "Super Dollfie" oznacza modele powyżej 60cm. Dollfie można układać w dowolny sposób, właściciele szyją dla nich stroje, zakładają im włosy, zmieniają oczy, rzęsy itp. itd. Są one spełnieniem marzeń dla każdego miłośnika lalek.

Pomimo, że określenia "Dollfie" oraz "Super Dollffie" są znakami towarowymi Volks, często określa się nimi wszystkie lalki tego typu bez względu na ich producenta.

***

Pullip

Wyszperane w Google.

Lalki typu "fashon doll" (zaprojektowane aby przedstawiać trendy w modzie) stworzone przez Cheonsang Cheonha z Południowej Korei w 2003 roku. Wstępnie sprzedawane przez japoński Jun Palnning, od 2009 roku markowane są przez Groove Korea. Charakteryzują się olbrzymią, nieproporcjonalną głową rozmiarem około 22cm, oraz złożonym mechanizmem z dźwigniami umieszczonymi z tyłu głowy, za pomocą których można zmieniać ułożenie oraz zamknięcie oczu lalki. Pullipy pozwalają na wiele modyfikacji, zmianę peruk, ubrań oraz pozowanie.

***

Jest to wersja rozwojowa tego artykułu. Jeśli ktoś chciałby coś do niego dodać, to czekam na maile.

4 komentarzy:

Higepiyo pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Higepiyo pisze...

Przyznam się szczerze, że o dźwigniach w pullip'owych główkach nie wiedziałem ^^

PS: Dało by się przesunąć konkurs do końca maja ? ..chciałbym zrecenzować figurkę która dotrze do mnie najwcześniej za miesiąc ;//

MikeGold pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
MikeGold pisze...

Niestety nie mogę tego zrobić. Termin nadal jest dość odległy, a wszyscy muszą mieć równe szanse. W ten sposób przesuwałbym datę końcową w nieskończoność.


Mikanbox jest blogiem prywatnym, na którym autor wyraża wyłącznie swoje prywatne opinie. Wszelkie opinie wyrażone w komentarzach należą do osób, które je wyraziły i autor bloga nie bierze za nie żadnej odpowiedzialności.