czwartek, 26 lutego 2009

Poradnik Ebayowicza

Postanowiłem napisać kilka słów o tym, czym kierować się podczas kupowania figurek.

W moim przypadku jest to kilka kryteriów, którymi się kieruję. Najpierw sprawdzam aukcje pod kątem rozmiarów figurek. Skala 1/7, lub 1/8 jest pewnym standardem i można wiele naprawdę dobrych figurek dostać w tym właśnie rozmiarze. Mniejsze skale, jak na przykład 1/10 sprawią, że z dużą pewnością trafimy na figurkę średniej jakości.
Oczywiście można też pójść w wyższe skale, lecz osobiście nie podobają mi się one już tak bardzo (prywatny gust). Bardzo często można usłyszeć, że najlepiej wybierać figurkę z serii, którą się zna. Niestety najładniejsze figurki jakie udaje mi się znaleźć są zupełnie mi nie znane. Z drugiej strony Aisaka Taiga, którą bardzo lubię, jest zarówno ładna jak i znana mi, co jeszcze potęguje pozytywne wrażenie. Gdy już wybierzemy figurkę, trzeba zrobić małe badanie rynku. To, że wygląda ona ładnie na zdjęciu w aukcji, wcale nie znaczy, że będzie wyglądać tak ładnie w rzeczywistości. Najlepszym przykładem mogą być moje Saber.

Przed zakupem definitywnie należy sprawdzić recenzje na sieci i znaleźć dodatkowe zdjęcia (Google to twój przyjaciel - Szukaj "Nazwa figurki Skala Wydawca review"). Może ci to zaoszczędzić sporego rozczarowania. Dobrze też sprawdzić datę wydania figurki. Wiele z aukcji na ebayu polega na preorderze figurek. Figurki jeszcze nie wydane są sprzedawane, a później czekasz na datę wydania i dostajesz kota w worku. Kot w worku polega na tym, że przed wydaniem dostępne są wyłącznie zdjęcia prototypu figurki, który to może znacznie odbiegać jakością od finalnego wydania. Zamawianie w preorderze ma swoje dobre i złe strony. Pozytywną jest to, że na pewno zapłacimy mniej, niż po wydaniu figurki. Negatywną jest to, że tak naprawdę nie wiemy jak będzie wyglądał produkt końcowy. Najbezpieczniej jest kupować preordery znanych i solidnych wydawców takich jak Max Factory, Megahouse, Good Smile Company. Kolejnym krokiem jest wybór sprzedawcy. Taniej, nie zawsze znaczy lepiej. Pierwszym, co powinniśmy sprawdzić jest opis. W opisie może acz nie musi być zaznaczone że figurka jest 100% oryginalna. Taka informacja może nam zapewnić, że dostajemy prawdziwy produkt. Dodatkowo należy sprawdzić, skąd będzie ona wysyłana. Jeżeli z Hong Kongu, to definitywnie należy sprawdzić oryginalność w opisie. Jeżeli z Japonii, to ewentualnie można napisać zapytanie do sprzedawcy. Definitywnie należy unikać aukcji z Hong Kongu bez zaznaczonej oryginalności figurki. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie feedbacku sprzedawcy. Jeżeli w większości przypadków (czyli powyżej 99%) jest to ocena pozytywna, powinno się sprawdzić negatywy, lecz zbytnio nimi nie sugerować. Pozytywne oceny poniżej 99% przynajmniej w moich oczach absolutnie dyskredytują sprzedawcę. Wziąwszy to wszystko pod uwagę, należy wybrać sposób przesyłki. Osobiście zawsze wybieram tracking i ubezpieczenie, chociaż i bez nich nie powinno się nic nieprzyjemnego wydarzyć. Lubię dostawać szybko moje figurki. Jeżeli chodzi o przesyłki do Polski, sugerowałbym poprosić sprzedawcę o oznaczenie paczki jako "gift" lub "trading sample" ze względu na Polski urząd celny. Często też sprzedawcy próbują ukryć część kosztów figurki w kosztach przesyłki. Zawsze należy brać pod uwagę sumę końcową jaką przyjdzie nam zapłacić. Takie są moje wstępne sugestie.

Życzę miłych zakupów i pamiętaj: Nie zawsze tańsze znaczy lepsze i nawet najmniejsza niedoskonałość znaleziona na zdjęciu będzie ci przeszkadzać w figurce za każdym razem gdy na nią spojrzysz.

0 komentarzy:


Mikanbox jest blogiem prywatnym, na którym autor wyraża wyłącznie swoje prywatne opinie. Wszelkie opinie wyrażone w komentarzach należą do osób, które je wyraziły i autor bloga nie bierze za nie żadnej odpowiedzialności.